Kariyer | Konular

Ziraat Bankası 1.9 milyar lira kâr etti, 1000 kişiyi daha işe alacak

Ziraat Bankası, 2010 yılı ilk 6 aylık dönemi için net 1 milyar 911 milyon lira kar açıkladı.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, bankanın Haziran 2010 itibarıyla sektör net kârının yüzde 16’sını tek başına ürettiğine dikkat çekti. Bu arada yılın ilk yarısında alınan 1500 kişiye ek olarak 1000 personel daha alınacağı duyuruldu.

42 milyar lira

Bu yılın ilk 6 ayına ilişkin verilerini değerlendiren Can Akın Çağlar, şu noktalara dikkat çekti: “Ziraat Bankası, son yıllarda olduğu gibi 2010 yılının ilk 6 aylık döneminde de kredilendirme konusunda sektör ve bölge ayrımı yapmadan, reel sektöre, tarımsal kesime ve bireylere yönelik kesintisiz finansman sağlamaya devam etti. Bu dönemde sektör oranlarının üzerinde yüzde 17’lik artışla kredi büyüklüğü 42 milyar liraya ulaştı. Sektörde en çok lira kredi kullandıran banka olmaya devam ettik. Kredilerde yaşanan büyük gelişmeye ve bu gelişmenin kriz şartlarında da sürdürülmesine rağmen bankanın takip oranı yüzde 1.5 ile sektör oranı olan yüzde 4.4’ün altında kalmaya devam etti.”

Haftada 1.2 milyar TL kredi

Bu dönemdeki kredi hacminin, 2009 yılının da üzerine çıkarak haftalık ortalama 1.2 milyar lirayı aştığını anlatan Çağlar, şu bilgileri verdi: “Bu kapsamda tarımsal kredilerde haftalık kredi kullandırımı 182 milyon liraya, bireysel kredi kullandırımı ise 444 milyon liraya yükseldi. Bankamız tarımsal kesime desteğini artırarak sürdürdü. Tarımsal kredi bakiyesi 2009 yıl sonuna göre yüzde 19 artışla 9.2 milyar lira olarak gerçekleşti. 2009 yılında 155 milyon lira olan haftalık ortalama tarımsal kredi kullandırımı 2010 yılında 182 milyon liraya yükseldi. Ziraat Bankası tarafından tarımsal kredilere uygulanan sübvansiyonlu faiz oranlarının, 30 yıl sonra ilk defa bu dönemde yüzde 9.75-yüzde 5.20 arasında değişen tek haneli oranlara indirildi. Faizsiz olarak kullandırılan damlama sulama kredileri yanında yine bir ilk olarak 1 Ağustos’tan itibaren hayvancılık kredilerinde de faizsiz kredi uygulamasına başlandı.”

Toplam bireysel kredilerin 2009 yıl sonuna göre yüzde 18 oranında artarak 19.8 milyar lirayı aştığını belirten Çağlar, şu verileri paylaştı: “Bankamız bireysel kredilerde olduğu gibi ihtiyaç kredilerinde de sektör lideri. İhtiyaç kredilerinin bakiyesi 12 milyar lirayı, konut kredilerinin ise 6 milyar lirayı aştı. Bu yılın ilk yarısında bankamız, tüketici kredilerinde 81 ilin 79’unda, konut kredilerinde ise 57’sinde lider oldu. Bankanın ticari kredileri 10 milyar liraya ulaştı. KOBİ kredileri ise geçen yılın aynı dönemine göre sektörün üzerinde yüzde 42’lik artışla 3.6 milyar liraya yükseldi. 2009’da haftalık 109 milyon lira olan KOBİ kredi kullandırımı 2010’un bu döneminde 132 milyon liraya ulaştı. Bundan sonraki dönemde de KOBİ’ler önceliklerimiz arasında yer alacak, Dünya Bankası’ndan 25 yıl vadeli 200 milyon dolar tutarında sağlanan kredi, özellikle KOBİ’lere ve tarımsal işletmelere 10 yıl ödemesiz 25 yıla varan vadelerle uzun vadeli kullandırılabilecek.”

Çalışan sayısı 22 bini aştı

Haziran ayı sonu itibarıyla faaliyetlerine yurtiçinde bin 342 şube, yurtdışında ise çalışmaları tamamlanan Cidde şubesi ile 18 ülkede 73 noktada devam eden Ziraat Bankası, bu yıl 1500 kişiyi işa aldı. Böylece personel sayısı 22 bin 51’e ulaşan banka, yılın kalan yarısında yaklaşık bin kişiye daha iş imkanı sağlayacağını açıkladı.

Krizde ayrıştık önümüzdeki dönemde kalıcı büyürüz

ZİRAAT Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, bugün gelinen noktada krizin etkilerinin tamamen ortadan kalkmaya başladığını ve Türkiye’nin yurtdışından bu anlamda “ayrışmaya” başladığını dile getirdi. Çağlar, bu gelişmeyi kendilerine gelen yatırım talepleri ve bireysel kredi taleplerinden de izleyebildiklerini belirterek, önümüzdeki dönemi “kalıcı büyümenin” söz konusu olacağı bir dönem olarak gördüklerini kaydetti.


Konular