Kariyer | Konular

Ödül potasına araba koyunca satışlar yüzde 41 arttı

Mart ayından bu yana yeni bir prim sistemi uygulayan Flo, ödül potasına arabayı koyunca üç aylık satışları geçen yıla oranla yüzde 41 artırmayı başardı.

Ayakkabı perakendeciliğinde mağazalaşarak büyüyen Flo, çalışan motivasyonu konusunda atağa geçti. Geçtiğimiz aylarda Antalya’da yaptığı arama konferansları sonucunda yeni bir prim sistemi benimseyen şirket, ilk üç ayda yüzde 41 büyüdü. Genel Müdür Yardımcısı Selim Taşkın, prim sistemini çalışanlara danışarak oluşturduklarını belirtiyor. Sahaya inerek tüm çalışanlarla tek tek görüştüklerini ve sorunlarını dinlediklerini anlatan Taşkın, bu aramalar sonucunda bölüm yöneticileriyle ilgili de bir takım değişikliklere gidildiğini, iletişim sorunlarının çözüldüğünü vurguluyor. Örneğin koordinatörlere satış danışmanlarıyla şirket dışında zaman geçirilmesi için bütçe ayrılmış.

Sene başında 2010 yılı için 650 kişilik yeni istihdam hedefi koyan ve bugüne kadar 400 kişilik alımı tamamlayan şirket, Türkiye’nin bütün illerinde mağazalaşmayı planlıyor. Bu nedenle eleman alımlarının katlanarak artacağına dikkat çeken Taşkın, “önemli olan müşteriyle birebir ilişkide olan çalışanlarımızı memnun etmek gerektiğine karar verdik. Onların motivasyonunu artırdık. Altı ayda eleman sirkülasyonunu iki puan gerileterek yüzde 7’ye indirdik” diyor.

En çok satana Peugeot 206 hediye
Çalışanların da katkılarıyla oluşturulan yeni prim sistemi üç ayrı gruptan oluşuyor. Birincisinde hem ciro hem de performansla, çalışan ilişkileriyle ilgili bir puan sistemi var. Müdür ve müdür yardımcıları değerlendiriliyor. Hem performansa, ciroya hem müşteri memnuniyetine hem de çalışanlarla ilişkilere bakılıyor. İkinci grup adet bazlı prim uygulamalarını içeriyor. Üçüncü grupta ise şirkette en çok ilgi gören Flobonus uygulaması var. Burada en çok performans gösteren çalışana çeşitli ödüller veriliyor. Birinciye araba (Peugeot 206), ikinciye LCD televizyon ve üçüncüye de Iphone ödülleri belirlenmiş. Bu ödülü hak etmek için sadece kişi bazlı değil, ekip bazlı da başarı göstermek gerekiyor. Yani sadece kişilerin değil ekiplerin de kotalarını aşmaları isteniyor. Ayrıca mağazada kategorilere konulan kotaların da dolması şartı var.

Selim Taşkın böylece hem ekip hem de kategori bazında başarı yakaladıklarını anlatarak şunları söylüyor: “ Her üç ayda bir ödül dağıtılacak. Bu da üç ayda bir 60 bin TL’lik ödül vereceğimiz anlamına geliyor.
Flobonus’un içinde kademeli prim sistemi var. Kotayı aşan oran iki katına ulaşınca prim de katlanarak artıyor.

RAKAMLARLA FLO
Toplam çalışan sayısı: 1050
Mağazalardaki çalışan sayısı: 900
Cinsiyet dağılımı: Yüzde 35 kadın, yüzde 65 erkek
Yaş ortalaması: Yüzde 31’i 25 yaş üstü, yüzde 69’u 25 yaş altı
Mağaza sayısı: 73
Ürün sayısı: 3500


Konular