Kariyer | Konular

İşsiz mezunların yeni umudu

Yeni kurulan 41 üniversiteye verilen 2 bin araştırma görevlisi kadrosuna rekor sayıda başvuru geldi. 35 kişilik kadrolar için 3 bine dayanan başvurular, Ankara, İstanbul gibi illere yakın üniversitelerde 10 binlere ulaştı.

YÖK'ün, Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında 41 yeni üniversiteye tahsis ettiği 2 bin araştırma görevlisi kadrosuna rekor sayıda başvuru geldi.

Tamamına yakınını çalışmayanların oluşturduğu başvurular, 'diplomalı işsizliği' ortaya koyarken, bazı rektörler çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. İbrahim Belenli, 'Kadroyu alıp başka ilde doktora yapıyorlar ve maaş alıyorlar. Doktora bitince ise buraya dönmemek için çok çeşitli bahaneler üretiyorlar. Ben tüm araştırma görevlileri ile geri dönmeleri için birebir görüşüyorum' dedi.

YÜKSEK BAŞVURU
Batman Üniversitesi için ilan edilen 40 kadro için 2 bin 250 kişi, Muş Alparslan Üniversitesi'ne alınacak 60 araştırma görevlisi kadrosu için 3 bin kişi, Muş Alparslan Üniversitesi'ne alınacak 60 araştırma görevlisi kadrosu için de yaklaşık 3 bin kişi başvuru yaptı.

Sinop Üniversitesi'nde 35 kadroya 4 bin, Çankırı Karatekin Üniversitesi'nde 70 kadroya 5 bini aşan başvuru gelirken, Karabük Üniversitesi'nde başvurular 7 bini aştı.

Yalova, Düzce gibi İstanbul'a yakın üniversitelere de başvurular 10 bine yaklaştı.

"BİN 500 TL'YE RAZILAR"
Akşam gazetesinde yer alan haberde; Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. İhsan Günaydın, "70 kadro için bin 96 başvuru oldu. Ancak bizim üniversitemizde eğitim fakültesi ve fen edebiyat fakültesi yok. Bu fakültelerin bulunduğu üniversitelere başvurular çok daha fazla. Çünkü hem eğitim hem de fen edebiyat fakültesinden mezun çok fazla işsiz var. Öğretmen olamayanlar çareyi ÖYP'de arıyor. Biz de mühendislik, iletişim ve iktisadi ve idari bilimler fakülteleri var. Bir harita mühendisi mezun olduğunda 3 bin TL maaşla işe başlıyor, ama demek ki iş bulamıyorlar ki gelip bin 500 TL'ye razı olup öğretim üyesi olmak istiyorlar. Bir de bu programın ÖYP'nin, aslında İngilizce şartı yok, yurtiçi ve yurtdışında dil eğitimi imkanı da verdiği için bu kadar yoğun ilgi var" dedi.

"GERİ DÖNMEYEBİLİRLER"
35 kadro için bin 200 başvurunun geldiği Hakkari Üniversitesi'nin Rektörü Prof. İbrahim Belenli ise şunları söyledi:

"Çok talep geldi. Hakkari 35 ile en az kadro ayrılan üniversitelerden birisi. Burada kadro alanlar doktora için gelişen üniversitelere gidiyorlar ve bir yolunu bulup gelmemeye çalışıyorlar. Ya istifa ediyorlar ya da mecburi hizmetini başka ilde yapmaya çalışıyorlar. ÖYP kapsamında kazanan öğrenciler iyi öğrenciler. Ben her araştırma görevlisi ile görüşüyorum. Hakkari'de kalacaksınız gelin diyorum. Etik olarak da kadromuzu kullanıp başka yere gitmek doğru değil."

"İŞSİZLİK FAZLA, YÜREĞİM BURKULUYOR"
35 kadro verilen Sinop Üniversitesi'ne de başvurular 4 bini geçti. Rektör Prof. Şevket Büyükhatipoğlu, "Yüreğimiz burkuluyor, çok üzülüyorum. İşsizlik fazla. 35 kadro ilan ettik. Bu kadrolara 4 binden fazla başvuru oldu. Son başvuru tarihini 10 Ağustos'a kadar uzattık. En yüksek puan alanlardan aşağıya doğru sıralayacağız" dedi.


Konular