Kariyer | Konular

Almanya'daki Türk patron sayısı şaşırtıcı!

Almanya'nın başkenti Berlin'de faaliyet gösteren Türk-Alman İşadamları Birliği (TDU) Başkanı Hüseyin Özkanlı, yaklaşık 3 milyon Türk'ün yaşadığı Almanya'da 90 bin ''Türk patron'' bulunduğunu bildirdi.

Özkanlı, Akdeniz Türk-Alman İşadamları Derneği Başkanı Tevfik Kısacık ile yapılacak ortak çalışmalara yönelik incelemelerde bulunmak üzere geldiği Adana'da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Alman nüfusunun yaşlandığını, genç, dinamik ve girişimci bir yapıya sahip Almanya'daki Türklerin dördüncü kuşağının ise son derece eğitimli olduğunu'' söyledi.

Almanya'daki Türk patron sayısının 90 bin civarında olduğuna dikkati çeken Özkanlı, eğitimli Türkler'in, Almanya ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin gelişimine büyük katkı sağladığını ifade ederek, şunları söyledi:

''3 milyon Türk'ün yaşadığı Almanya'da işsizlik oranı Türkler'de yüzde 11, Almanlar'da yüzde 22 civarında. Birliğimiz aracılığıyla, Türkiye ile Almanya arasında karşılıklı yatırımlar ve özellikle mesleki eğitim konusunda Türkiye ile ortak çalışma yapmak istiyoruz. Özellikle mesleki eğitim konusunda Almanlar'ın tecrübelerinden faydalanabiliriz. Çünkü, Türkiye'de genel liselere katılım oranı yüzde 70, meslek liselerine ise yüzde 30 iken, Almanya'da bu rakamlar tam tersi durumunda. Almanya'da mesleki eğitim oldukça gelişmiş durumda. Oysa, Türkiye'ye geliyoruz, bir lokantada yemek yiyoruz, garsonların hitabı bile müşteriyi lokantadan kaçırmaya yetiyor. Mesleki eğitim almış garson dahi göremiyoruz. Bu, Türkiye açısından üzüntü verici. Bu nedenle işbirliği yapacağımız konularda mesleki eğitime öncelik vereceğiz. Türkiye, Avrupa Birliği'ne aday olduğu için fonlardan faydalanma imkanı var. Ancak, yeterince proje üretilmediği için Türkiye fona aktardığı kadar bile para alamıyor. Oysa, derneklerimiz aracılığıyla ortak proje yaparsak fonlara yatırılan para da heba edilmemiş olur.''

Özkanlı, Almanya'da yaşayan Türkler'in çifte vatandaşlık almış ya da Alman vatandaşlığına geçmiş olsalar bile baba ocaklarıyla bağlarını koparmadıklarına dikkati çekerek, ''Yani vefalarını her fırsatta gösteriyorlar. Zaten, bu bizim Türk kültürümüzde de var'' dedi.

TÜRKİYE'DEKİ ALMAN YATIRIMLARI
Özkanlı, 15 yıldır faaliyet gösteren derneklerine kayıtlı yüzde 15'i Almanlar'dan oluşan toplam 300 üye bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti:

''Bizim görevlerimizden biri de iki ülke arasındaki ekonomik, sosyal ve kültürel bağları güçlendirmek. Ben de Adanalıyım, istiyorum ki bu yörede de Alman yatırımları art arda yükselsin. Zira, Türkiye'de de 4 bine yakın Alman var ve Alman ortaklı şirketler faaliyet yürütüyor. Bunun yüzde 70'i İstanbul ağırlıklı olmak üzere Marmara bölgesinde. Yüzde 20'si Ege bölgesinde, yüzde 10'u da Türkiye'nin diğer bölgelerine dağılmış durumda.''

Özkanlı, her ne kadar Almanya'dan Türkiye'ye tersine göç devam etse de her yıl yaklaşık 30 bin gurbetçi kesin dönüş yapsa da halen Almanya'ya gitmek için can atan binlerce Türk gencinin vizeye sahip olmak için adeta çırpındığını vurgulayarak, ''Dünya durdukça Almanya'da Türk nüfusu olacak. Öyleyse, her iki ülke arasındaki işbirliğini ne kadar yukarılara taşırsak, yine her iki ülkenin menfaatine olacak'' dedi.

(AA)


Konular